| Der arbejdes på denne tekst i øjeblikket!
Vent venligst med at redigere den, eller kontakt den bruger som satte denne skabelon på siden. Med venlig hilsen Henrik Hansen ( diskussion) 31. okt. 2023, 20:13 (CET) |
Højete Liga 2009-10 var turneringen på niveau 2 i russisk ishockey i sæsonen 2009-10. Turneringen havde deltagelse af 27 hold, heraf et hold fra Kasakhstan. Holdene spillede udelukkende om mesterskabet i Højeste Liga, og der var ingen automatisk oprykning til den Kontinentale Hockey-Liga. Det var den sidste sæson for ligaen under navnet Højeste Liga, inden den i den efterfølgende sæson blev relanceret under navnet Højeste Hockey-Liga (VHL).
Mesterskabet blev vundet af Jugra Khanty-Mansijsk, som i finaleserien besejrede Toros Neftekamsk med 3-1 i kampe, og som dermed vandt mesterskabet i Højeste Liga for andet år i træk.
Efter sæsonen blev mestrene Jugra Khanty-Mansijsk valgt som nyt hold i den Kontinentale Hockey-Liga.
Højeste Liga havde deltagelse af 27 hold, hvilket var seks hold færre end den foregående sæson.
Blandt de 27 hold i Højeste Liga var:
Siden den foregående sæson var der endvidere sket følgende ændringer:
Holdene var inddelt i tre zoner, der hver spillede om otte pladser i slutspillet.
Zone Vest havde deltagelse af 10 hold, der spillede en seksdobbelt turnering alle-mod-alle, hvorefter de otte bedste hold gik videre til slutspillet.
Nr
|
Hold
|
K
|
V3
|
V2
|
T1
|
T0
|
Mf
|
|
Mi
|
+/-
|
P
|
1
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
2
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
3
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
4
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
5
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
6
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
7
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
8
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
9
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
0
|
10
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
0
|
K: Spillede kampe, V3: Kampe vundet i ordinær spilletid (3 point), V2: Kampe vundet efter overtid/straffeslag (2 point), T1: Kampe tabt efter overtid/straffeslag (1 point), T0: Kampe tabt i ordinær spilletid (0 point), Mf: Mål for, Mi: Mål imod, +/-: Måldifference, P: Point
|
Zone Central havde deltagelse af 9 hold, der spillede en seksdobbelt turnering alle-mod-alle, hvorefter de otte bedste hold gik videre til slutspillet.
Nr
|
Hold
|
K
|
V3
|
V2
|
T1
|
T0
|
Mf
|
|
Mi
|
+/-
|
P
|
1
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
2
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
3
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
4
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
5
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
6
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
7
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
8
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
9
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
0
|
K: Spillede kampe, V3: Kampe vundet i ordinær spilletid (3 point), V2: Kampe vundet efter overtid/straffeslag (2 point), T1: Kampe tabt efter overtid/straffeslag (1 point), T0: Kampe tabt i ordinær spilletid (0 point), Mf: Mål for, Mi: Mål imod, +/-: Måldifference, P: Point
|
Zone Øst havde deltagelse af 8 hold, der spillede en seksdobbelt turnering alle-mod-alle, hvorefter alle otte hold gik videre til slutspillet.
Nr
|
Hold
|
K
|
V3
|
V2
|
T1
|
T0
|
Mf
|
|
Mi
|
+/-
|
P
|
1
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
2
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
3
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
4
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
5
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
6
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
7
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
8
|
[[]]
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
–
|
0
|
0
|
|
K: Spillede kampe, V3: Kampe vundet i ordinær spilletid (3 point), V2: Kampe vundet efter overtid/straffeslag (2 point), T1: Kampe tabt efter overtid/straffeslag (1 point), T0: Kampe tabt i ordinær spilletid (0 point), Mf: Mål for, Mi: Mål imod, +/-: Måldifference, P: Point
|
Slutspillet havde deltagelse af 24 hold:
- 8 hold fra Zone Vest, hvor de 3 bedste hold, Dizel Penza, Krylja Sovjetov Moskva og Khimik Voskresensk, startede i ottendedelsfinalerne.
- 8 hold fra Zone Central, hvor de 3 bedste hold, Toros Neftekamsk, Molot-Prikamje Perm og Izjstal Izjevsk, startede i ottendedelsfinalerne.
- 8 hold fra Zone Øst, hvoraf de 2 bedste hold, Jugra Khanty-Mansijsk og Gazovik Tjumen, startede i ottendedelsfinalerne.
Alle opgør blev spillet bedst af fem kampe., hvor det højst seedede hold havde hjemmebane i kamp 1, 2 og 5. Uafgjorte kampe blev forsøgt afgjort i sudden death. Hvis dette ikke frembragte en afgørelse, gik man videre til straffeslagskonkurrence.
[[]] − [[]] –
|
Kamp |
Dato |
Kl. |
Kamp |
Res. |
Perioder |
Tilskuere |
Stilling |
Ref. |
1 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
2 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
3 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
4 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
5 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
|
[[]] − [[]] –
|
Kamp |
Dato |
Kl. |
Kamp |
Res. |
Perioder |
Tilskuere |
Stilling |
Ref. |
1 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
2 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
3 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
4 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
5 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
|
[[]] − [[]] –
|
Kamp |
Dato |
Kl. |
Kamp |
Res. |
Perioder |
Tilskuere |
Stilling |
Ref. |
1 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
2 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
3 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
4 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
5 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
|
[[]] − [[]] –
|
Kamp |
Dato |
Kl. |
Kamp |
Res. |
Perioder |
Tilskuere |
Stilling |
Ref. |
1 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
2 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
3 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
4 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
5 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
|
[[]] − [[]] –
|
Kamp |
Dato |
Kl. |
Kamp |
Res. |
Perioder |
Tilskuere |
Stilling |
Ref. |
1 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
2 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
3 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
4 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
5 |
[[]] |
|
[[]] - [[]] |
– |
|
|
|
|
|